Když Evropě vládl empír

19. století nebylo vůbec poklidné, jak by se mohl někdo domnívat, bylo zmítáno válečnými konflikty s krveprolitím, jehož rozsah byl srovnatelný s první světovou válkou. Když v roce 1815 utrpěl Napoleon se svou armádou v belgickém Waterloo zásadní porážku, konečně nastalo alespoň přechodné období klidu a mohl se plně projevit vrchol klasicismu, plynule přecházejí ve styl zvaný „Empír“. Připomínka dávných antických věků tehdy lákala stavitele po celé Evropě a nevyhnula se ani šlechtickému rodu, jehož vliv na kulturní, politické i společenské dění v zemi patřil k nejsilnějším. Lichtenštejnové začali projektovat výstavbu Lednicko-valtického areálu s několika překrásnými romantickými stavbami a empírový styl se tu mohl naplno projevit.

zámek Lednice

Jedním z nejzajímavějších objektů uvnitř krajinného parku je Apollonův chrám Lednice Galant. Nachází se v blízkosti Mlýnského rybníka. Byl dokončen necelé čtyři roky po napoleonských válkách, takže pokud sem vážíte cestu a chystáte se ubytovat např. v blízkosti lednického zámku, pak na vás dýchne při pohledu na průčelí s „dórským sloupovím“ zvláštní atmosféra, prosycená střelným prachem a bojovníky v pestrobarevných uniformách, které se výrazně liší od těch klasických vojenských maskáčů současné doby.

Janův hrad

Vydejte se do areálu na kole

Lednicko-valtický areál je velmi rozsáhlý, zaujímá plochu téměř tří stovek kilometrů čtverečních, takže pokud jej chce shlédnout, vyplatí se využít vlastních nebo vypůjčených bicyklů a vydat https://www.wikihow.cz/Jak-vydat-knihu se na některou ze značených tras. Můžete zamířit k ostatním romantickým stavbám (Minaret, Janův hrad, Lovecký zámeček, Kolonáda na Rajstně, Belveder a ještě asi deset dalších památek), anebo si užít poněkud netypickou atmosféru pro tento vinařský prosluněný kraj – podél původního koryta řeky Dyje, kde je stále zachován lužní les v rámci Přírodního parku Niva Dyje.

Výhodná je i poloha zdejšího kraje, je to odtud blízko do Rakouska, do Maďarska a na Slovensko, takže si můžete pobyt na jižní Moravě vydatně zpestřit.