Podmínky pro schvalování úvěrů se každým rokem zpřísňují, může za to novela zákona o spotřebitelském úvěru, ale třeba i nově vzniklý insolvenční zákon. Banky se stále více obávají, že jim dlužník nebude schopen půjčenou částku vrátit a tak krom zákonem stanovených podmínek mnohdy přidávají ještě vlastní. Výsledkem je, že získat úvěr už není tak jednoduché, jak tomu bývalo kdysi. Spotřebitelský zákon pravidelně upravuje Česká národní banka, která tak naposled učinila v dubnu loňského roku, kdy reagovala na aktuální nařízení vlády ohledně koronavirové pandemie. Je tomu už skoro rok a my se dnes podíváme, jaké podmínky je zapotřebí splnit v roce 2021.

čtení smlouvy

ČNB primárně přikázala poskytovatelům úvěrů důkladnou lustraci každého žadatele. Pokud by tak neučinily, mohlo by to pro ně mít fatální následky. Dlužník by mohl napadnout celou smlouvu pro její neplatnost a nadále by splácel bez úroků a dalších poplatků dle svých finančních možností. Spotřebitelský zákon má tak chránit nejenom samotného dlužníka, ale i poskytovatele úvěrů.

  • Nedostatečná bonita

Bonita žadatele je jeden z klíčových faktorů, který nakonec rozhodne, zda úvěr dostanete či nikoliv. Ovlivňuje jí třeba výše příjmů, další pohledávky, věk, zaměstnání, záznamy v registrech dlužníků atd.

  • Měsíční příjem

růst peněz

Aby bylo možné úvěr plnohodnotně splácet, je zapotřebí pravidelný měsíční příjem. Z výše měsíčních příjmů a výdajů si pak banka udělá ucelenější představu a odhadne, zda je žadatel vůbec schopen dlouhodobě splácet. Výši příjmů je také zapotřebí doložit za pomoci pracovní smlouvy na dobu neurčitou. Některé banky akceptují i pracovní smlouvu na omezenou dobu, je však zapotřebí, aby byl úvěr splacen ještě před uplynutím pracovní smlouvy. Nebankovní společnosti však pomalu ale jistě šlapou bankám na paty a nabízí hypotéku bez doložení příjmu https://www.hypoteka-bez-registru.net/hypoteka-bez-dolozeni-prijmu/.