Deka, která leží pohozená na pohovce nebo křesle se stává bytovým doplňkem. Pokud je součástí interiéru, pak se snažíme vybrat takové barvy, aby ladily co nejvíce se zařízením bytu. Deka je vždy užitečná. Můžeme se do ní zachumlat, když nám není dobře, příjemně nám zahřeje nohy, když budeme v chladnějším dni poslouchat televizi nebo si číst knihu. Rodiny s malými dětmi ocení, když potomek usne neočekávaně mimo svojí postýlku, a my můžeme deku použít na jeho přikrytí, aniž bychom dítě budili nebo někam přenášeli.

Požadavky na materiál
Vzhledem k tomu, k čemu deku, pléd či přehoz budeme používat, hledáme i vhodný materiál, ze kterého je výrobek zhotoven. Protože očekáváme, že nás deka především zahřeje, volíme měkký materiál, příjemný na dotek a schopný udržet teplo. Nestojíme většinou o materiál, který je těžký, škrabavý a nepoddajný. Vzhledem k tomu, že někdy pléd nebo deku chceme složit a uschovat před zraky návštěvy, záleží nám i na tom, aby se snadno složila a nezabrala příliš místa.

Druhy materiálů
Materiály se liší gramáží, texturou i barvami nebo potisky. Známe mnoho druhů, ze kterých se plédy, přehozy a deky vyrábějí. Mezi nejznámější patří fleece, polyester, bavlna, pravá ovčí vlna nebo pak luxusní sortiment z kašmíru nebo vlny merino. Mnoho firem má i svoje barvy a vzory, které jsou pro její výrobky typické.

Netahejte se o jednu deku
V domácnosti se většinou užije dek více. Na běžné užívání volíme deky levnější, které snesou praní či čištění a není až taková katastrofa, polije – li ho dítě čajem. Je dobré, aby každý člen rodiny měl svojí osobní. Pro tyto účely většinou volíme nenápadné barvy a hlavním kriteriem bývá příjemný omak a hřejivost.

Jako barevný akcent v interiéru může deka také posloužit velmi dobře. Zde pak má zelenou barva, která bude dotvořovat náš domov. Materiál většinou není tak důležitý. Dětem často koupíme deku nebo přehoz s dětskými motivy. Deka se jim pak stane dobrým kamarádem, ke kterému se budou rádi vracet.