V dnešní době už se používá ve výrobě daleko více nejrůznějších postupů, než tomu bylo někdy v minulosti. Vědeckotechnický pokrok se nezadržitelně řítí vpřed a díky němu tak můžeme využívat v dnešní době i metody, jež by byly v minulost nemyslitelné, nepředstavitelné.

Po dlouhé epoše, během níž si vyrábělo lidstvo všechno prakticky výlučně svýma vlastníma rukama, po dobách, kdy se dalo k výrobě využívat leda tak všelijaké nářadí a náčiní a po době, v níž převládly ve výrobním procesu stroje, tu máme i novou dobu, v níž se dají výrobky vytvářet kromě již zmíněných způsobů třeba i formou 3D tisku.

tiskárna model

Ano, dnes už je možné tisknout nejenom ploché obrazy, ale i trojrozměrné předměty. Až tak daleko už technika dospěla.

A jak konkrétně že takovýto tisk vypadá? Jednoduše se připraví model, podle kterého bude výrobek v tiskárně vytvořen, pak se v této 3D tiskárně nataví materiál a ten je vytlačován tryskou a ukládán vrstvu po vrstvě tak dlouho, až je finální výrobek na světě.

Že vám to připadá jako fantazie? Není v podstatě ani divu. Vždyť jde stále o poměrně moderní a ne zase až tak moc rozšířenou technologii, a 3D tisk na zakázku je tak pro mnohé z našinců dosud neznámou věcí.

tištění 3D

Ale přesto tu tato možnost pro každého je. Když si člověk usmyslí, že chce něco takto zhotovit, může se mu vyhovět. A to ať už chce dejme tomu vytvořit nějaký propagační předmět, těžko dostupný náhradní díl, prototyp výrobku předcházející sériové výrobě nebo třeba i rovnou takové sériové výrobky. To vše je tu možné.

A když je to možné, proč bychom takovou šanci nevyužili, že? Je to progresivní, má to skvělý zvuk, a navíc je to provázeno i minimálním množstvím odpadu, což činí tuto výrobu mimo jiné i ekologickou.

A protože tu jde o něco všestranně kvalitního, má to bezesporu dobré vyhlídky do budoucnosti. A přece byste nechtěli zaostávat.