Není pochyb o tom, že snem mnoha lidí, zejména těch mladých, je bydlet ve vlastním domě či bytě. Přeci jen je fakt, že to má něco do sebe – nemusíme se bát, že nám majitel vypoví smlouvu, nebo že mu poškodíme majetek.

Co je ale fakt, je to, že cena nemovitostí je poměrně vysoká. Běžný člověk nemá šanci na ni dosáhnout, tedy ne bez toho, že by po mnoho let za tímto účelem šetřil peníze. Dobré samozřejmě je, pokud mu spoří již od mala rodiče, ať už do kasičky nebo prostřednictvím některého z mnoha druhů stavebního spoření. U většiny lidí však toto není ten případ.

hypoteka2

Naštěstí zde existuje řešení ve formě hypotéky. To je účelová půjčka, která slouží ke koupi či rekonstrukci konkrétní předem dané nemovitosti. Je jí však mnoho druhů, které se liší nikoliv svým konečným cílem, nýbrž podmínkami, za kterých jsou peníze poskytovány.

Jedním z nich, který je na našem trhu poměrně nový, byť si již své příznivce získává, je i americká hypotéka. Ta se v některých ohledech poměrně značně liší od těch, na které jsme u nás byli doposud zvyklí. V čem ona odlišnost spočívá?

hypoteka3

V první řadě je dobré vědět, že zde není potřeba ručitel. Nemusíte tak mít strach, jestli bude některý z vašich příbuzných či známých ochoten vzít na sebe toto břemeno, a ani se nebudete muset stydět, když je o to budete žádat.

Dobrá, ale jak si tedy zajišťují, že budete platit, můžeme se ptát. Jednoduše. Ručíte totiž onou nemovitostí. Ta je až do úplného zaplacení celé částky, včetně veškerých úroků a poplatků, majetkem společnosti, která vám peníze poskytla. Ano, společnosti, protože banky tento typ hypotéky poskytovat prozatím nemohou. Zda se situace nějak změní, je prozatím ve hvězdách.

V každém případě jako u kteréhokoliv jiného typu platí, že je nutné si předem přečíst veškeré podmínky a smlouvu důkladně prostudovat, než ji podepíšete. Tak zabráníte, abyste nakonec neplatili více, než musíte.