Mnoho lidí dnes bojuje s nadváhou a pro některé z nás to dokonce může být celoživotní boj. Zázračných diet a stravovacích plánů je dnes opravdu nespočetné množství, takže může být velice náročné zvolit tu správnou cestu. Na internetu či v magazínech jsou také dostupné nejrůznější informace o tom, co bychom měli jíst, co naopak ne. Tyto zprávy bývají často protichůdné, takže pro normálního člověka může být velmi těžké vyznat se v tom, co je vlastně vhodné zařadit do jídelníčku.

zdravý salát

V tomto článku se podíváme na dvě metody, a to klasické počítání kalorií a takzvaný intermittent fasting neboli přerušované hladovění. Pomocí těchto směrů můžete snížit svou tělesnou hmotnost a přiblížit se tak více vaší ideální váze, jež si můžete vypočítat pomocí BMI kalkulačky.

Počítání kalorií

Pro hubnutí je nutné přijímat nižší množství potravy, než je náš výdej přes den. V rámci počítání denní kalorického příjmu je nejjednodušší stáhnout si aplikaci, kde si budeme zapisovat, co všechno jsme přes den zkonzumovali. Někteří lidé tuto metodu označují za příliš náročnou, protože je nutné potraviny rovněž vážit. Avšak jakmile si na celý proces zvyknete, zjistíte, že plánování jídelníčku a následné zapisování do tabulek vám zabere pouze pár minut denně. Počítání kalorií je navíc nejúčinnější nástroj, jak mít svůj denní příjem a kalorický deficit pod kontrolou.

snižování hmotnosti

Přerušované hladovění nemusí být pro všechny

Tato metoda se vyznačuje tím, že stravu konzumujete pouze v ohraničeném čase. Je třeba zmínit, že se nejedná přímo o dietu, ale spíš stravovací režim. Spoustu lidí jej nepoužívá k hubnutí. Pokud budete konzumovat potraviny přes den například jen v osmihodinovém “okně”, pak existuje větší šance, že toho zkrátka sníte méně. Avšak tento styl stravování nutně nemusí vést k úbytku hmotnosti. Pokud s hubnutím začínáte, bude pro vás vhodnější zvolit minimálně ze začátku počítání kalorií.