Základní problém nelegálního stahování je jasný: někdo zaplatí peníze, aby něco vytvořil, někdo zaplatí peníze, aby to publikoval, a část lidí si to poctivě koupí. A pak je tu skupina, která za to platit nechce, a raději využívá všechny okolo. Zajímavostí je, že toto chování technicky není nelegální. Ilegální je nahrát obsah na internet, ilegální je poskytovat ho jiným lidem, ale samotný akt stahování nezákonný není. Takže si beze strachu můžete film stáhnout, a trestný čin se z toho stane až ve chvíli, kdy to pošlete dál. I tak to ale je problém.
průběh stahování
Protože tvorba není zadarmo. Umělec musí zaplatit studio, materiál, publikaci, propagaci i všechno ostatní. A aby se jim peníze vrátily, tak příště vyšroubují cenu ještě výš. Takže neplatiči nezvyšují cenu pro sebe, ale pro všechny ostatní. Tím se ale vytváří začarovaný kruh. Protože víte, co nejčastějším argumentem neplatičů? Cena. Jistě, lidé, co cenu uměle šroubují cenu nahoru tím, že za tvorbu neplatí, si následně stěžují, že muzika nebo knížky jsou moc drahé, než aby za ně platili.
 stahování na netu
Pak je tu ale ještě jeden argument: nedostupnost. Někdy je totiž nelegální stahování jediná možnost, prostě proto, že legální cestou se daná věc sehnat nedá, nebo dá, ale za skutečně přemrštěnou cenu. To je případ například starých počítačových her, originálních nahrávek, živých provedeních songů a dalších věcí, které prostě tak nějak kolují mezi fanoušky a na legálním trhu vlastně ani nejsou. V tomto případě sice tvůrcům unikají peníze, ale je to hlavně jejich neochotou nabídnout danou věc snadno dostupnou a za rozumnou cenu.
šipka stahování
Takže je stahování špatně? Ano, pokud je daná věc k snadno k dispozici, sehnatelná a není nijak přehnaně drahá. Na druhou stranu, tvůrci by si neměli stěžovat, když si v případě jejich neochoty začnou fanoušci vypomáhat jinak. Ideální situace je, že cena a přístup budou výsledkem dohody mezi oběma stranami. Tedy, ti, co hudbu, knížky, hry nebo filmy nebo seriály produkují by si měli předem zjistit, kolik jsou jejich fanoušci ochotni zaplatit, a alespoň rámcově se přizpůsobit.