V horkých letních dnech ocení každá domácnost stínící techniku, která chrání před slunečním zářením. Některé druhy ale mohou také ochránit před přehříváním interiérů či úniku tepla v zimě. Do těchto produktů se řadí především žaluzie, dále rolety a markýzy. Jaký je mezi nimi rozdíl?
růžová markýza
Předokenní nebo vnitřní žaluzie patří mezi nejkvalitnější a také nejpoužívanější stínící techniku. Starší jsou vnitřní žaluzie, které jsou oproti předokenním levnější, jejich instalace je jednodušší a vyžadují minimální nároky na údržbu. Sice zabrání vstupu přímého slunečního svitu, nikoli však tepla, takže nebrání prohřívání interiéru. Oproti tomu předokenní žaluzie, jsou poněkud větší investicí, která se ale časem vyplatí. Kromě toho, že zabraňují slunečnímu svitu proniknout dovnitř a s ním i tepla (v interiéru udržují teplotu až o 7 °C nižší než venku), zabraňují v zimě úniku tepla ven (zadrží až 20 % tepla) v zimním období a snižují tím náklady na vytápění. Pomocí naklápění lze regulovat množství pronikajícího tepla.
Další možností jsou rolety. Ty venkovní mají podobné vlastnosti jako předokenní žaluzie, navíc vytvoří pancíř, který ochrání před zloději. Vyrábí se z hliníku nebo plastu. Kazeta může být ukryta ve stěně, častěji je ale viditelná. Světlo se reguluje pouze výškou výsuvu rolety. Vnitřní rolety toho moc společného s venkovními nemají. Bývají vyrobeny z látky a kromě zastínění neplní žádnou jinou funkci. Snad pouze dekorativní, kdy různé barvy či vzory doplní celkovou estetičnost místnosti.
slunce a žaluzie
Markýza zastiňuje prostor před oknem (balkon či terasu) a také samotné okno. Plní několik základních funkcí: chrání před slunečním svitem, UV zářením a drobným deštěm (nikoli před pořádnou průtrží, při té se naopak musí schovat).
Venkovní stínící zařízení bývá ovládáno elektromotory na dálkové ovládání nebo pomocí vypínačů na stěně. Lze naprogramovat automatické zatahování a vytahování rolet či rolety ovládat pomocí mobilu. Nejmodernější modely mohou mít zabudovány povětrnostní senzory, které umožňuje roletám, že se zastiňují samy podle počasí. Manuálně se dají také ovládat a to pomocí řetízků. Tyto typy jsou také cenově dostupnější.